serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci

27.05.2007
Europejski projekt na XtreemOS

Celem, do którego dąży Europa, jest pozycja najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej gospodarki na świecie, opartej na wiedzy. W związku z tym poszukuje się sposobów rozwijania infrastruktury potrzebnej do uruchomienia technologii gridowych nowej generacji.


Technologie gridowe łączą komputery i instrumenty naukowe, zbliżając użytkowników z całego świata i z różnych firm w ramach jednej, "wirtualnej" organizacji. Uczestnicy tej wirtualnej organizacji mogą natychmiast dzielić się wiedzą oraz łatwo uzyskiwać dostęp do wspólnych danych i możliwość ich gromadzenia.

Jednym z projektów finansowanych przez UE w szóstym programie ramowym (6. PR) jest XtreemOS, którego celem jest zaprojektowanie i promowanie systemu operacyjnego typu open source wspierającego organizacje wirtualne.

Tego typu system operacyjny nadawałby się do stosowania w pojedynczych komputerach osobistych i w zgrupowaniach komputerów, jak również w urządzeniach przenośnych, przy czym wszystkie miałyby zapewniony dostęp do zasobów sieci gridowej.

XtreemOS, stosujący popularne linuksowe oprogramowanie open source, w zamierzeniu ma stanowić alternatywę dla swojego bezpośredniego rywala - amerykańskiego zestawu Globus i de facto wyznaczyć nowy standard w tej decydującej technologii.

W opinii koordynatora projektu Sandrine L'Hermitte "system XtreemOS będzie alternatywą dla zestawu Globus, który obecnie, pomimo swej złożoności, jest najbardziej rozpowszechnionym systemem typu middleware do zarządzania gridowymi sieciami obliczeniowymi".

- Projekt XtreemOS powinien pomóc w podniesieniu pozycji Europy w dziedzinach nauki obejmujących systemy operacyjne i systemy gridowe. Obecnie Stany Zjednoczone mają przewagę w takich dziedzinach, jak system operacyjny Linuks, system Symbian do telefonów komórkowych czy Internet, chociaż wszystkie one narodziły się w Europie. Projekt XtreemOS powinien przyczynić się do przywrócenia stanu równowagi - dodała na zakończenie.

Zaplanowany na cztery lata projekt ma na celu również promowanie zastosowania systemu XtreemOS w sieciach gridowych na poziomie międzynarodowym. Ponieważ w skład konsorcjum projektu wchodzi dwóch partnerów z Chin, projekt zdecydowanie stawia na Azję i jej szybko rozwijający się rynek.

 Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS